„Udar mózgu u dzieci i młodzieży”

Redakcja naukowa: Ewa Pilarska, Ilona Kopyta

Autorzy: Ewa Pilarska, Ilona Kopyta, Robert Sabiniewicz, Edyta Szurowska

Wydanie: 2021 , Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie

 

To pierwsza monografia na rynku polskim, która omawia nowoczesną diagnostykę i leczenie udaru mózgu u noworodka, małego dziecka oraz młodzieży.

Opracowanie jest skierowane do lekarzy specjalistów: neurologów, neurologów dziecięcych, pediatrów, psychiatrów i osób specjalizujących się w tych dziedzinach medycyny. Ze względu na interdyscyplinarny charakter książka może zainteresować również neuropsychologów, lekarzy medycyny rodzinnej oraz lekarzy medycyny ratunkowej i ratowników. Publikacja jest skierowana do wszystkich osób, które w ramach dyżurów mogą się spotkać z dziećmi w okresie ostrym udaru.

 

„To pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie przedstawiające odmienności tego schorzenia w populacji dzieci i młodzieży. Napisane przez specjalistów zajmujących się tematyką udarów pod kierunkiem prof. Ewy Pilarskiej niekwestionowanego autorytetu w tej dziedzinie, z zaangażowaniem specjalistów radiologii i kardiologii. To źródło informacji na temat wszystkich aspektów dotyczących zarówno patofizjologii, czynników ryzyka, obrazu klinicznego, szeroko pojętej diagnostyki, metod leczenia, różnicowania. Niebywale istotne jest przedstawienie przez autorów schematu postępowania w przypadku podejrzenia ostrej choroby naczyniowej mózgu u dzieci i młodzieży. Autorzy we wnikliwy sposób opisują zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami diagnostyki i leczenia dobór badań diagnostycznych i leczenie udarów. Podręcznik na pewno będzie ogromną pomocą i przewodnikiem dla neurologów dziecięcych i pediatrów oraz lekarzy rodzinnych, którzy mogą zetknąć się z pacjentem pediatrycznym z udarem mózgu”.

Prof. dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska